01 2060 713 | 099 6096 790

TIJEK PRILAGODBE ZA NOVOUPISANU DJECU OD 01.09.2020.

Poštovani roditelji,

prilikom upisa upoznali smo potrebe, navike i osobitosti vaše djece. S obzirom na cijelokupnu situaciju slijedimo preporuke HZJZ i Ministarstva znanosti i obrazovanja o duljini boravka roditelja s djecom u skupinama koja su po prvi puta upisana u vrtić. Napravili smo raspored odgojnih skupina te tijek prilagodbe koji započinje od 01.09.2020.

 

NOVOUPISANA DJECA KOJA BORAVE U ODGOJNIM SKUPINA:

                                          DOLAZAK DJECE

                                          OD UTORKA, 01.09.2020.:

BALONČIĆI I MEDVJEDIĆI

S OBZIROM DA SU TO U POTPUNOSTI NOVOFORMIRANE SKUPINE, DETALJI TIJEK PRILAGODBE NALAZI SE U NASTAVKU, U ZASEBNOM DOKUMENTU

PTIČICE I ZEČIĆI *

 

PRVA SKUPINA DOLAZI OD 09:00 DO 09:15 SATI

(POGLEDAJTE DOKUMENT U PRILOGU)

 

DRUGA SKUPINA DOLAZI OD 9:30 DO 09:45 SATI

(POGLEDAJTE DOKUMENT U PRILOGU)

OSTALE ODGOJNE SKUPINE*

DOLAZAK U 9:00 SATI

 

*POSTUPNI TIJEK ADAPTACIJE DOGOVARAT ĆETE S ODGOJITELJICAMA, S CILJEM PRAĆENJA INTERESA DJETETA I DJETETOVIH REAKCIJA. IMAJTE NA UMU DA PRVIH DANA DIJETE BORAVI KRAĆE VRIJEME U VRTIĆU KAKO BI SE POSTUPNO PRILAGODILO NA VRTIĆ, A KASNIJE SE BORAVAK DJETETA PRODULJUJE SVE DO RUČKA I SPAVANJA.

 

ULOGA RODITELJA ZA VRIJEME PRILAGODBE

Roditelj dolazi s djetetom u skupinu s ciljem upoznavanja prostora, igračaka, djece i odgojiteljica. Roditelj i dijete zajednički istražuju i otkrivaju mogućnosti okruženja, znatiželjno proučavaju igračke te se aktivno uključuju u igru i aktivnosti u skupini.

Ukoliko dijete ima neku posebnu igračku ili predmet, neka ga ima sa sobom jer mu to pruža sigurnost tijekom perioda prilagodbe.

 

ŠTO TREBA PONIJETI U JASLICE / VRTIĆ?

 Prije polaska djeteta u vrtić ili jaslice roditelji bi trebali pripremiti ruksak s rezervnim stvarima koje bi uvijek trebale biti u dječjem ormariću. Donosimo vam popis stvari kojima biste svakako trebali popuniti ruksak za vrtić, a poželjno je i da stvari budu obilježene djetetovim imenom i prezimenom, odnosno inicijalima.

  • Papuče– odgovarajuće veličine koje podržavaju nogu djeteta
    • kroksice i natikače zbog nestabilnosti (koje uzrukuju ozljede) ne preporučamo
  • Rezervna odjeća (2 kompleta)– preporučuje se šira, pamučna odjeća u kojoj će se djeca moći slobodno igrati poput trenirki ili tajica za djevojčice
  • Komplet donjeg rublja (2 kompleta)– potkošulja, gaćice, čarape
  • Duda, omiljena igračka, bočica ili neki drugi predmetkoji je djetetu bitan za utjehu i podsjeća ga na roditeljski dom
  • Pelene, krema za guzu i vlažne maramiceza jasličku djecu
  • Pvc vrećicu za prljavo rublje

***Potvrdu nadležnog liječnika o obavljenom sistematskom zdravstvenom pregledu djeteta (koja ne smije biti starija od mjesec dana) ponesite prvi dan kod dolaska u vrtić te istu predajte odgojiteljici (potvrda je uvjet za ulazak u sobu)

Molimo roditelje da ponesu papuče i masku za lice za vrijeme boravka s djetetom u skupini.

 Važno: izmjerite temperaturu djeteta kod kuće i recite odgojiteljici po ulasku u skupinu. 

PODSJETNIK ZA RODITELJE

  • Jutarnji rastanak s djetetom treba biti kratak, topao i što vedriji. Dijete gleda vašu reakciju te sukladno njoj i samo reagira. Itekako osjeti vaše emocije stoga je važno biti smiren i ne odugovlačiti kako dijete ne bi osjetilo vašu nesigurnost. Dugotrajno smirivanje djeteta u garderobi ili ponovno vraćanje zbunjuju dijete i otežavaju mu rastanak od roditelja. Ostanite hrabri prilikom dječjih suza jer tako pokazujete kako je sve u redu te će dijete ubrzo shvatiti vrtić kao dobro i sigurno mjesto.
  • Odgojitelje i stručne suradnike prihvatite kao saveznike, informirajte ih o djetetovim navikama spavanja i hranjenja, bitnim medicinskim podacima i slično, te ih tražite za savjet ako ste u nedoumici.
  • Vjerujte procjeni odgojitelja kada vas zamoli da napustite grupu no nikako nemojte otići bez da se pozdravite s djetetom (ideja da će mu biti lakše ako se zaigralo pa vas nije vidio kada ste otišli kriva je jer ruši djetetovo povjerenje u vas). Dijete treba vidjeti da odlazite. Nije dobro samo "nestati" dok je dijete nečim zauzeto (misleći, sad je dijete mirno pa ga neću uzrujavati), jer će tada djetetu trebati puno više vremena da bi se u grupi osjećalo sigurnim. Nakon rastanka ne treba se zadržavati u vidokrugu djeteta (u hodniku, viriti u sobu...).
  • Kada ostavljate dijete u vrtiću, definirajte količinu vremena koju će dijete provesti bez njega, ali u terminima u kojima dijete to razumije (idem na posao,...). Naglasiti kako se sigurno vraćate (kada to obavim, vraćam se po tebe...) te mu to uvijek ponavljate. Nemojte davati obećanja koje ne možete ispuniti jer narušavate međusobno povjerenje (dolazim za 5 minuta, idem samo u trgovinu pa dođem..).
  • Kada dođete po dijete, toplo ga pozdravite i zagrlite te ga pitajte kako mu je bilo u vrtiću, što je radilo, s kim se igrao itd. jer tako pokazujete zanimanje i pružate djetetu osjećaj brige, sigurnosti i važnosti.
  • Iako se radi o periodu ispunjenom različitim emocijama i reakcijama na koje najčešće niste naviknuli (kako djetetove, tako i vaše), važno je znati kako je to prolazno te kako nakon njega započinju nova divna iskustva za dijete, poznanstva i prijateljstva, a ono najvažnije, rast i razvoj potaknut kvalitetnim intervencijama i uređenom okolinom pod budnim okom stručnjaka.
  • Kako biste bili mirniji prilikom polaska djeteta u jaslice/vrtić pokušajte to doživjeti kao priliku za osamostaljivanje djeteta, sklapanja novih prijateljstava, razvijanje socijalnih vještina poput suradnje, asertivnosti, empatije, odgovornosti te pomoć pri usvajanju i razvijanju higijenskih i zdravih prehrambenih navika kod djeteta.

 

PREPORUKE_ZA_TIJEK_ADAPTACIJE_ZA_BALONČIĆE_I_MEDVJEDIĆE.docx

PREPORUKE_ZA_TIJEK_ADAPTACIJE_ZA_ZEČIĆE_I_PTIČICE.docx

Vaš DV “Proljeće”